Lekce stylingu - najděte si svůj styl

Jak si najít svůj styl?

Móda se mění čtyři krát ročně. Styl je to, co si z módy vybereme. Můžeme akceptovat určité módní směry, ale vybíráme si z módy jen to, co vypadá dobře na nás. Muži vnímají hlavně očima a jiné smysly používají až po prvním vizuálním dojmu. Po čem touží každá z nás?

Pokud chceme být přitažlivé pro muže, chceme být sexy.

Pokud potřebujeme vzbudit respekt, náš sex-appeal nám je spíše na obtíž. 

 

Naše hodnocení lidí závisí z 55% na tom jak vypadají, z 38% na tom jakým způsobem mluví a jen ze 7% na tom, co říkají. Správný image je důležitý, ať se nám to líbí, nebo ne. Jestliže chcete vypadat úspěšně, tvořivě a přístupně, váš styl a image to musí ohlašovat dříve, než otevřete ústa.

Jak si vytvořit svůj vlastní styl?

Jde o to, abyste se stala sama sebou a našla způsob oblečení, které odpovídá vašemu já. My ženy máme při pohledu do zrcadla sklony vidět na sobě pouze nedostatky. Je načase přestat se honit za dokonalou krásou, která je prezentována v časopisech a uznat svou vlastní jedinečnost. Vašim cílem je objevit a zdůraznit krásu, která je ve vás a akceptovat typ postavy, který máte. Pro začátek stačí, když si uděláte čas sama pro sebe a podíváte se do svého šatníku. Vyřadíte bez výčitek to, co jste neměly na sobě jeden, nebo dva roky.  Pokud jste něco nenosily jen proto, že jste to neměly s čím zkombinovat, není nic jednoduššího. Dokoupíte si něco, co vytvoří z nenošeného modelu  nový zajímavější kousek. Nebojte se přinést takovou věc do prodejny. Poradíme vám a najdeme vhodný model na doplnění barev, nebo tvarů. Nebojte se experimentovat. Může pomoct vrstvení. Často stačí k modelu pořídit svetřík, nebo halenku sice ve stejné barvě, ale z jiného materiálu a vytvořit tak monochromatický model.

Většina z nás má zažitý určitý způsob oblékání, který moc neměníme. Často se nepřizpůsobujeme měnícím proporcím našeho těla a nosíme to, na co jsme byly zvyklé dříve. Okolí si ani nevšimne, když máme na sobě něco jiného, protože nosíme stejný střih dlouhé sukně, nebo svetry a trika v podobných barvách. Mírně měníme odstíny barev, střihy ne. Také se bojíme používat kontrasty a nekombinujeme barvy. Dost často se pouštíme do kombinací spíše kontrastních odstínů, ale v poslední době se kombinují podobné odstíny téměř stejných základů barev. Například bílá a světle béžová. 

Ve vytváření image a stylu je důležité vědět, co vám opravdu sluší. Vezměte si například nejoblíbenější kousek z vašeho šatníku. Proč se v něm cítíte skvěle? Všimněte si jeho střihu, materiálu a barvy. To samé udělejte s kouskem, který vůbec nemáte ráda.

Existují dva základní faktory, které způsobují, že vám některé oblečení nesluší. Nesprávně zvolený střih vzhledem k vašemu tvaru těla, vyváženosti proporcí a výšce postavy, nebo špatně zvolená barevnost oblečení.

Podle velikosti těla můžeme rozlišit šest typů postav. Váha rozhodně není při posuzování postavy důležitá. Proto nemusíte vyloženě zhubnout, abyste vypadala skvěle. Stačí použít pár triků, které můžou vyvážit vaši postavu a zdůraznit to, co je na vás opravdu hezké a naopak minimalizovat vaše slabiny.

Rady co na sebe při určitém typu postavy, najdete na našich webových stránkách v jiném článku.

jak dát šatník dopořádku? Až prostudujete, jaké střihy by vám měly podle typu postavy slušet, určitě vyhoďte, nebo darujte ze šatníku ty, které vám zbytečně přidávají kila, nebo vám jinak nesluší. Podívejte se do něj s přivřeným zrakem. Jaká barva tam převládá? Je v něm hodně barev? Potisků? Vhodné je roztřídit modely na tzv. základy - kalhoty, saka, svetříky, sukně (většinou jednobarevné). V šatníku by neměla chybět základní černá. A halenky, trička, topy, prostě všechno, co se obléká k základnímu oblečení, je tzv. doplňkové oblečení. Toto oblečení je většinou barevnější, nebo potištěné. Většina z nás dává přednost barvám podle typu své vlastní pleti. Na barvy nikdy ve svém šatníku nezapomeňte. Nejenže pozitivně působí na náladu, ale mají schopnost vyrovnávat energii v těle. O barvách a jejich účincích je na stránkách více informací.

Náš život je soubor určitých událostí a příležitostí. Na takové příležitosti vám budou stačit tzv. koktejlky. Koktejlové šaty jsou nejlepší jednobarevné. Nejoblíbenější mezi námi jsou přece jen tzv. „malé černé“. Jsou v módě už od doby Coco Chanel.

Tím, jak se oblékáte, přitahujete k sobě lidi se stejným vkusem a stejnými smyslovými preferencemi. Váš styl je vidět v tom, jak uvažujete, jednáte a reagujete a souvisí s tím i oblékání. Lidé reagují na váš postoj a na váš styl. Náš současný styl ovlivnila rodina, kolegyně v práci, přátelé, ale třeba i hrdinové z našich oblíbených filmů. Mladé lidi ovlivňuje móda videoklipů z MTV. 

Rozhodněte se, jaký styl osobnosti chcete sdělovat.co vaše oblečení dnes opravdu sděluje a jestli vyjadřuje opravdu vás samotnou. Nebojte se kombinovat, v šatníku máte určitě spoustu věcí, které lze zkombinovat, jen jste to ještě nezkusila. Dávejte prostor doplňkům a věřte, že kvalita je nadčasová. Pamatujte, že oblečení vám musí v první řadě perfektně sedět. To znamená, že nesmí zakrývat vaše přednosti, nebo odhalovat nedostatky.

Přeji vám hodně štěstí a příjemné zážitky při tvoření svého vlastního stylu.

Vaše Elena Stanková, majiterlka prodejny ELBA