Lekce stylingu - najděte své barvy

Co dokážou barvy.

Při rozhodování o nákupu oblečení bychom neměly podceňovat barvu. Dokážou ovlivnit nejen naše chování a náladu, ale podle posledních průzkumů i zdraví. Určitě víte, že vám některé barvy sluší a že se v nich cítíte dobře, zatímco v jiných působíte unaveně a nevýrazně. Možná je právě teď ten správný okamžik se začít barvami zabývat a obohatit svůj šatník barvičkami, které vás budou tzv. „nabíjet.“

V 19. století se začal chemik Francouz Eugen Chevreul zabývat účinky barev a zjistil, že barva ovlivňuje vzhled pleti, pokud je blízko obličeje. Švýcarský malíř Johannes Itten měl teorii, která je základem typologie barev dodnes. Spočívá v tom, že barvy mají buď modrý, nebo žlutý podtón. Až Američan Robert Dorr rozdělil v roce 1938 barvy na teplé a studené. Každá žena může nosit každou barvu, ale musí volit správný odstín.

Za základní se považují pestré barvy žlutá, červená a modrá a nepestré barvy černá a bílá. Všechny ostatní odstíny vznikají smícháním těch základních. Barvy s převažující červenou a žlutou vnímáme jako teplé. Barevné odstíny s větším podílem modré jsou studené.

Výběr barev většiny z nás se shoduje s barevným typem, který opravdu máme. Vybrat a nosit barvy, které k nám ladí, nemá nic společného s módou. V životě máme různá emoční období, používáme různý mejkap, měníme barvu vlasů, takže se může stát, že barva, která nám dříve slušela a líbila se nám, už není pro nás ta nejvhodnější. Je spousta literatury o léčivých účincích barev. Takže pokud máme zdravotní problém, můžeme povzbudit svůj organismus použitím barev. Ve starověkém Egyptě nechávali na nemocné pacienty působit barevné spektrum přesně podle potřeby určité nemoci. V roce 1903 získal profesor, dánský lékař Niels Finsen Nobelovu cenu za úspěšnou léčbu tuberkulózy pomocí světla a barev.

Celé umění v typologii barev spočívá v tom, že určíme, jaký podtón má barva naší pleti. Buď je teplý, spíše nažloutlý, nebo načervenalý, tedy chladný. Druhým krokem je zjistit, jestli se k nám hodí spíše barvy výrazné, nebo tlumené. Barva očí není pro určení typu až tak důležitá, ale může pomoct při rozhodování.

Jarní typ má oči světle modré, šedozelené, světle hnědé a tyrkysové.

Letní typ má spíše oči šedé, šedomodré, modrozelené, tmavě modré, oříškové až hnědé

Podzimní typ je má jantarové, zelené, žlutozelené a tyrkysově modré.

Zimní typ ledově modré, černé, hnědočerné a taky oříškové.

Barvy mají schopnost emocionální a psychologické podpory. Proto nepodceňujme jejich roli. Dokážou měnit náladu v našem bytě i okolí, které nás obklopuje. Experimenty provedené německým psychologem Kurtem Goldsteinem ukazují, že červená barva stimuluje nervový systém a zrychluje metabolismus, modrá naopak uklidňuje. Proto v prostorách, kde se vykonává monotónnější práce, se používají spíše studené tóny. V obytných místnostech jsou vhodnější teplé odstíny barev. Až udivující harmonii barev vytvoříme tím, že použijeme k sobě barvy, které jsou z jednoho ročního období.

Čínská teorie „feng shui“ se zabývá barvami v souvislosti se znamením, ve kterém jsme se narodili, ale hlavně v souvislosti se světovými stranami v prostoru, ve kterém žijeme.

Objevením barev vhodných pro nás může mít velký vliv na naše chování, zdraví a na náš příjemný pocit. Používáme je podvědomě jako léčivý nástroj odjakživa. Moc rádi si užíváme slunečního světla, a když je ho v zimě nedostatek, necítíme se úplně v pohodě. Také se snažíme jezdit do přírody, kde všichni cítíme, jak nám prospívá nejen čistý vzduch. Na jaře se kocháme pohledem na jarní kvetoucí rostliny, rašící trávu a listy na stromech. Nejlepším učitelem v oboru harmonie barev je příroda.

Přeji příjemné zážitky při výběru barev nejen pro své oblečení, ale také ve svém bytě. A pokud nejste si jistá, jaká barva je zrovna ta vaše, navštivte naši prodejnu. Pro základní typologii si můžete vyzkoušet barevné šátky, které vám po přiložení k obličeji prozradí, jestli jste studený, nebo teplý typ. Těšíme se na vás, vaše Elba.