Lekce stylingu - najděte své barvy

Co dokážou barvy.

Při rozhodování o nákupu oblečení bychom neměly podceňovat barvu. Dokážou ovlivnit nejen naše chování a náladu, ale podle posledních průzkumů i zdraví. Určitě víte, že vám některé barvy sluší a že se v nich cítíte dobře, zatímco v jiných působíte unaveně a nevýrazně. Možná je právě teď ten správný okamžik se začít barvami zabývat a obohatit svůj šatník barvičkami, které vás budou tzv. „nabíjet.“

V 19. století se začal chemik Francouz Eugen Chevreul zabývat účinky barev a zjistil, že barva ovlivňuje vzhled pleti, pokud je blízko obličeje. Švýcarský malíř Johannes Itten měl teorii, která je základem typologie barev dodnes. Spočívá v tom, že barvy mají buď modrý, nebo žlutý podtón. Až Američan Robert Dorr rozdělil v roce 1938 barvy na teplé a studené. Každá žena může nosit každou barvu, ale musí volit správný odstín.

Za základní se považují pestré barvy žlutá, červená a modrá a nepestré barvy černá a bílá. Všechny ostatní odstíny vznikají smícháním těch základních. Barvy s převažující červenou a žlutou vnímáme jako teplé. Barevné odstíny s větším podílem modré jsou studené.

Výběr barev většiny z nás se shoduje s barevným typem, který opravdu máme. Vybrat a nosit barvy, které k nám ladí, nemá nic společného s módou. V životě máme různá emoční období, používáme různý mejkap, měníme barvu vlasů, takže se může stát, že barva, která nám dříve slušela a líbila se nám, už není pro nás ta nejvhodnější. Je spousta literatury o léčivých účincích barev. Takže pokud máme zdravotní problém, můžeme povzbudit svůj organismus použitím barev. Ve starověkém Egyptě nechávali na nemocné pacienty působit barevné spektrum přesně podle potřeby určité nemoci. V roce 1903 získal profesor, dánský lékař Niels Finsen Nobelovu cenu za úspěšnou léčbu tuberkulózy pomocí světla a barev.

Celé umění v typologii barev spočívá v tom, že určíme, jaký podtón má barva naší pleti. Buď je teplý, spíše nažloutlý, nebo načervenalý, tedy chladný. Druhým krokem je zjistit, jestli se k nám hodí spíše barvy výrazné, nebo tlumené. Barva očí není pro určení typu až tak důležitá, ale může pomoct při rozhodování.

Jarní typ má oči světle modré, šedozelené, světle hnědé a tyrkysové.

Letní typ má spíše oči šedé, šedomodré, modrozelené, tmavě modré, oříškové až hnědé

Podzimní typ je má jantarové, zelené, žlutozelené a tyrkysově modré.

Zimní typ ledově modré, černé, hnědočerné a taky oříškové.

Barvy mají schopnost emocionální a psychologické podpory. Proto nepodceňujme jejich roli. Dokážou měnit náladu v našem bytě i okolí, které nás obklopuje. Experimenty provedené německým psychologem Kurtem Goldsteinem ukazují, že červená barva stimuluje nervový systém a zrychluje metabolismus, modrá naopak uklidňuje. Proto v prostorách, kde se vykonává monotónnější práce, se používají spíše studené tóny. V obytných místnostech jsou vhodnější teplé odstíny barev. Až udivující harmonii barev vytvoříme tím, že použijeme k sobě barvy, které jsou z jednoho ročního období. 

Čínská teorie „feng shui“ se zabývá barvami v souvislosti se znamením, ve kterém jsme se narodili, ale hlavně v souvislosti se světovými stranami v prostoru, ve kterém žijeme.

Objevením barev vhodných pro nás může mít velký vliv na naše chování, zdraví a na náš příjemný pocit. Používáme je podvědomě jako léčivý nástroj odjakživa. Moc rádi si užíváme slunečního světla, a když je ho v zimě nedostatek, necítíme se úplně v pohodě. Také se snažíme jezdit do přírody, kde všichni cítíme, jak nám prospívá nejen čistý vzduch. Na jaře se kocháme pohledem na jarní kvetoucí rostliny, rašící trávu a listy na stromech. Nejlepším učitelem v oboru harmonie barev je příroda. 

Přeji vám příjemné zážitky při výběru barev nejen pro své oblečení, ale také ve svém bytě. A pokud nejste si jistá, jaká barva je zrovna ta vaše, navštivte naši prodejnu. Pro základní typologii si můžete vyzkoušet barevné šátky, které vám po přiložení k obličeji prozradí, jestli jste studený, nebo teplý typ.

Pokud by vás zajímalo, jaké psychologické účinky mají jednotlivé barvy, můžete si přečíst další článek blogu "Významy barev".  V článku "Najděte si svůj barevný typ" najdete jednoduché rady, jak si určit svůj barevný typ. 

Přeji vám,  ať najdete pro sebe nejvhodnější barvy, ve kterých se budete opravdu hezky cítit.  

Elena Stanková, majitelka prodejny ELBA