Nejslavnější módní návrháři

Móda je prchavá a odráží momentální nálady, které nakonec vytvoří "ducha doby". Světoví módní návrháři si dokázali vytvořit určitý styl a každá z nás si může vybrat některý, se kterým se ztotožňuje. Dnes se oděvní společenosti nespoléhají jen  na prodej oděvů. Ale nabízí tzv. image.

My Vám nabízíme malý pohled do světa módy a průřez nejslavnějšími módními značkami.

Nejznámější návrhářkou na celém světě je Coco Chanel. Neměla žádné vzdělání v oboru odívání, ale je autorkou nesmrtelného chanelovského  sukňového kostýmu, který dodnes nosí miliony žen, tzv. malých černých šatů a vytvořila jeden z nejvíce prodávaných parfémů na světě. Začínala jako kloboučnice a postupně začala vyrábět praktické úpletové šaty původně v neutrálních odstínech modré, šedé a samozřejmě černé. V její době (r.1909) se nosily nepohodlné korzety a ona to změnila.
 

 

Christian Dior – Svoji první kolekci navrhl v roce 1947. Bylo mu 42 let, ale stal se také průkopníkem. Do té doby se totiž nosily modely ve tvaru „A“ a on změnil siluetu na „X“. Tím se opět staly modely nepohodlnými, protožev kolekci převažovaly korzety, které měly dosáhnout co nejužšího pasu. Christian Dior si neužil své slávy moc dlouho. Zemřel ve svých 52 letech na infarkt. Pokračovatelem byl jmenován Yves Sant Laurent.

 

 

Yves Saint Laurent – byl z Alžírska. Původně navrhoval pro operní a baletní představení. Jeho nejznámější model je "smoking" pro ženy.  Dodnes má jeho značka poznávací znak – spíše dvouřadá saka s klopami, které se používají v pánské módě. Inspirovala ho Marlene Dietrich. Byl prvním návrhářem, který měl na svých módních přehlídkách černošské a asijské modelky.

 

 

Giorgio Armani – Ital, který se jako mladý rozhodl opustit medicínu a zaměstnat se v jednom obchodním domě v Miláně. V roce 1974 zakládá   svojí vlastní značku. Všechny jeho modely jsou dokonale dotažené do konce včetně různých detailů. Nevymýšlel extravagantní modely, jak je to u většiny návrhářů. Jeho hlavním modelem je ležérní kalhotový kostým, který je z měkkého materiálu a není přesně na míru, střih je volný. Podle něj žena chce být emancipovaná, ale nechce být mužem. Oblékal Jodie Foster.

 

Donna Karan – Američanka, která chtěla módu více zjednodušit. Byla to ona, která zavedla tzv. oblečení od rána do večera. Chtěla, aby žena, která se ráno oblékne do práce, mohla případně v tom samém oblečení skočit i na nečekanou schůzku nebo večeři do restaurace bez toho, aby se cítila špatně kvůli svému oblečení. Používala sebe sama jako modelku. Říkalo se jí „Královna 7.avenue“. Vymyslela sedm základních druhů oblečení, které lze kombinovat a pokaždé jste jiná. Základem byly černé přiléhavé šaty. Její butiky byly často napadány kvůli používání kožešin. V roce 2009 prodala značku výrobci LMVH.

 

Muccia Prada – Její dědeček založil v roce 1913 značku Prada. Původně šlo hlavně o kabelky a různé doplňky. Ale v současnosti je Prada rozšířená do všech oblastí našeho života. Muccia je Italka, která říká: „Krása sama o sobě nemá napětí.“ Její značka je sice   spojována s luxusem, ale její kolekci říkají: „Ošklivá elegance.“ Je to kvůli tomu, že její modely jsou tmavé a nevynikají velkým střihovým uměním. Má doktorát z politologie a pět let studovala pantomimu. Móda nebyla jejím hlavním koníčkem.

 

Calvin Klein – Známé jméno, ale objevuje se až příliš často i na levném zboží, spodním prádle, na tričkách, zkrátka na čemkoli.Když navrhoval sám, jeho kolekce vynikaly čistými liniemi, neutrální paletou barev a kontroverzními reklamami. V roce 1980 to byla reklama na džíny, kde modelka říká: „Chcete vědět co je mezi mnou a mými džíny od Kleina? Nic.“ Odpověď na otázku proč je tato značka tak rozšířená? Návrhář prodal v roce 2003 svojí licenci největšímu výrobci oblečení na světě.

 

Jean Paul Gaultier – Francouz, který je známý tím, že navrhl věčně kopírované modrobílé pruhované triko a velmi známým korzetem s kónickými tvary podprsenky pro Madonnino koncertní turné. Jeho modelky jsou většinou ženy, které potká na ulici a něčím ho zaujmou. Můžou být z jiného etnika, nebo můžou mít nadváhu.Rád se obklopuje lidmi, kteří pocházejí z různých sociálních prostředí. Jeho tvorba se dotýká náboženských a politických témat, nebo zdůrazňuje jinou sexuální orientaci.

 

Balenciaga – Cristóbal Balenciaga založil značku ve Španělsku v roce 1918. Mezi jeho žáky patřil Emanuel Ungaro a Givenchy. V roce 1998 Nicolas Ghesquiére (druhý obr. zleva), původně asistent pana Gaultiera, se stal dvorním návrhářem této značky. Vždycky měl dobré nápady, ale školu, ani praxi v oboru ne. Přece se odvážil založit značku, která vychází z tzv. „street“ stylu. Všímal si, co francouzské holky na ulicích nosí a pak to zkusil dát na papír. Vznikla z toho oblíbená značka, která se inspiruje kromě módy ulice také vesmírem. Kombinuje šedou barvu s oranžovou a růžovou a rád používá také pruhované látkyTypické pro tuto značku jsou balónové sukně a kabátyrůzné tuniky a košilové šaty. Tato značka se nyní stala součástí Gucci Group.

Hubert de Givenchy – Měl se stát původně právníkem, ale jeho zájem šel jinou cestou. Prý ho původně ovlivnila návštěva výstavy v Paříži, když mu bylo deset let. Obdivoval modely od Balenciagy. V polovině padesátých let to byl právě Balenciaga, který mu pomohl založit značku a sehnat na všechno peníze. Seznámil se s Audrey Hepburn a navrhoval pro ní oblečení. Později navrhoval nádherné šaty i pro Jacqueline Kennedy Onassis a také pro monackou kněžnu Grace Kelly. Měl smysl pro jednoduchost denního oblečení a romantický styl večerních šatů. On sám o sobě říkal, že ho proslavili slavní, ne on sám.

 

 

Guciio Gucci – se zabýval od roku 1921 výrobou kožených věcí. V osmdesátých letech dvacátého století zaznamenal mírný úpadek, protože firmu převzali jeho tři synové, kteří měli mezi sebou spory. Na nohy ji postavil až návrhář Tom Ford, kterýznačku v devadesátých letech proslavil úzkými úpletovými šaty s našitými aplikacemi z kovu. Dnes zde navrhuje Frida Gianini(druhý obr.zleva), která se nebála podívat do archivů značky a vytáhnout na světlo světa jejich nejlepší kousky. Gucci najdete na různých výrobcích včetně automobilových doplňků, ale z oděvů se určitě líbí úzké šaty z hedvábí, nebo sametu. V současnosti jde velká část zisku společnosti na podporu vzdělání, lékařské péče a zabezpečení pitné vody pro děti žijící v Africe. Tuto značku má ráda Madonna, Kate Hudson a Alicia Keys.

Marc Jakobs – Američan, který je typický tím, že v době navrhování poslouchá hudbu, která ho inspiruje a ovlivňuje. Rád slučuje historické a retro styly, i když v letošní podzimní kolekci to dělal snad každý návrhář. Sám se vyjadřuje, že se rád vrací k oblečení, které měli dospělí, když byl sám dítětem. Nejdříve sám ručně pletl svetry. V roce 1997 byl ředitelem Vuitonu. Požaduje legalizaci homosexuálních manželství.

 

 

Stella Mc Cartney – Angličanka, která je známá tím, že je vegetariánka a o své kolekci se vyjadřuje tak, že je přátelská vůči životnímu prostředí. Nevím jak to dělá, protože každá látka, když se vyrábí, nebo barví, vyžaduje docela dost chemikálií. Má ráda výrazné barvy a geometrické tvary. Samozřejmě nepoužívá kožešiny a kůži, což dělá většina současných návrhářů.Sama o sobě říká, že se ráda vrací ke stylu 70. A 80. let minulého století.

 

 

 

Thierry Mugler – jeho inspirací je hollywoodský styl, ale i konstruktivismus a robotika. Chce zobrazit nový druh žen, který se zcela vyrovnává mužům. Často ve své kolekci používá černý latex, který byl vždy spojován se sadomasochismem. Jeho nejslavnějším modelem je robot žena. Modelka měla na sobě něco jako brnění z průhledného plastu kombinovaného s kovovým materiálem.

 

 

Vivienne Westwood – Je označována za "Punkovou dámu". Stále vymýšlí nové druhy a střihy modelů. Povedlo se jí dotáhnout módu až do politiky. Svými modely chce upozornit na některé politické problémy, nebo bojovat za čistotu životního prostředí. Její módní přehlídky jsou pokaždé plné barev a neskutečných kombinací tvarů. Pokud si pořídíte její model a půjdete po ulici, zcela určitě se stanete centrem pozornosti kolemjdoucích. 

 

 

 

                                                                                    .

 

 

Jil Sander – Byla to německá modernistická návrhářka, která upřednostňovala neutrální barvy a čisté tvary. Ale v roce 1989 nabídla nabídla akcie své společnosti na frankfurtské burze akcií a ty koupila Prada Group. Jil Sander ztratila práva na své jméno. Dnes pracuje jako nezávislá designérka.

 

 

 

Gianni Versace – Ital, který byl 15. 7. 1997 zastřelen před svým domem v Miami Beach. Byl známý především kombinováním více módních období a linií. Upřednostňoval sedmdesátá a osmdesátá léta dvacátého století.V jeho stopách pokračuje jeho sestra Donatella, která má rádabohaté a výrazně barevné potisky a hodně upnuté střihy.

 

 

 

 

John Galliano – Je autorem statických módních přehlídek. V hledišti je umístěno více malých pódií, kde modelky pózují. Po chvíli se přesunou o pódium dál. Atmosféru dokresluje vážná hudba.Pódia jsou přepychově přezdobená, proto je kritizován za velké plýtvání penězi. Ale která značka neplýtvá penězi? Jeho nejznámější módní přehlídkou byla přehlídka pod názvem Afghánistán, kde se snaží napadat a kritizovat západní ideály.

 

 

Alexander Mc Queen – Londýňan, který měl oblibu v tom, aby šokoval. Je známý návrhem oblečení pro islandskou zpěvačku Bjork pro její alba. V roce 2003 byl oceněn řádem britského impéria. Jeho poslední kolekce byla plná lebek. Zbytky z jeho poslední kolekce jsou nyní ve vysokých cenových relacích. V únoru v roce 2010 spáchal po smrti své maminky sebevraždu.