Lekce stylingu - vhodný střih pro váš typ postavy.

 Bez ohledu na to, jestli jste štíhlá nebo plnoštíhlá, drobná či vysoká, můžete působit dokonale vyváženě a moderně. Zvolíte-li správný střih, který zakryje vaše nedostatky a zdůrazní přednosti, budete se v každém oblečení cítit skvěle a odrazí se to na vašem chování a vystupování. Naučte se umění iluze, která vám umožní zařadit do šatníku oblečení, které se k vám nejlépe hodí. Jakoukoli proporční nerovnováhu lze vyrovnat a někdy dokonce obrátit v přednost.

               Internet sice poskytuje spoustu informací o typech postav, ale nejsou jednotné. Například u Cameron Diaz se uvádí typ mrkev. To je v podstatě trojůhelníková postava (větší hrudník než boky). Renne Zellweger se označuje jako typ "číše". To je také trojůhelníková postava. Typ máslová dýně (zpěvačka Adele) je spíše podtyp „osmičky“, nebo skoro hruška (užší pas, menší prsa, široké boky). Hruška se tvarem blíží spíše k lichoběžníku. Lichoběžník se rozlišuje od hrušky tím, že má strohé a ploché tvary, hruška má tvary oblé. Rozměrově je u obou typů důležitý poměr hrudník versus boky, který je u obou (lichoběžník i hruška) stejný. Hrudník je proti bokům útlejší. Při posuzování tvaru postavy je důležitý hlavně její geometrický tvar.    

               K určení svého typu vám stačí velké zrcadlo a těsné oblečení, které obtáhne a zdůrazní na vaší postavě úplně všechno.

Položíme si otázku: "Co je silnější? Horní, nebo dolní polovina těla?

 1. prsa a boky stejný rozměř, pas mírně naznačený – obdélníkový typ postavy- typ „H“
 2. boky jsou užší než ramena, velká prsa – trojúhelníková postava, nebo typ „V“
 3. úzká ramena, široké boky – typ postavy lichoběžník, hruška, nebo se označuje jako „A“
 4. prsa a boky jsou zaoblené, úzký pas –  typ „X“,„8“, nebo přesýpací  hodiny
 5. obvod pasu je stejný jako obvod hrudi a většinou patří k tomu hezké nohy – typ „O“                             

 

Trojúhelníková postava – typ „V“

Úkol – opticky zmenšit ramena a docílit dojmu přesýpacích hodin. To znamená saka bez vycpávek a bez větších ozdob. Vyhýbejte se lodičkovým výstřihům, které ramena opticky rozšiřují.

Nejvhodnější výstřihvýstřih do „V“. Dokáže divy, i když většinou není oblíbený.  Nenoste v horní polovině těla volánky. Sukně můžou být v kolenou mírně rozšířené, aby se vyrovnal rozdíl mezi úzkými boky a širokými rameny. Úzké sukně nejsou špatné, ale není z nich tak hezký dojem, protože u tohoto typu postavy má žena sklon přibírat na váze právě ve stehnech a v úzké sukni je to většinou vidět. Dávejte přednost jednobarevným věcem, vyhýbejte se věcem tzv. na tělo. Barevně je vhodnější nosit tmavší oblečení na horní polovinu těla a světlejší kalhoty a sukně. Pásky nejlépe v barvě horního dílu oblečení. Vhodné rukávy pro tento typ – raglánový střih, nebo americký průramek. Kim Cattrall a Terry Hatcher.

Obdélníková postava – typ „H“

Kromě toho, že při čelním pohledu jsou ramena a boky v rovině, je důležitý také pohled zboku. Máte-li hýždě spíše ploché, jste určitě obdélníkový typ. Pokud máte rozdíl mezi rozměrem v pase a v bocích do 15 cm, neměly byste se ho snažit zdůrazňovat. To znamená oblékat se spíše do rovných střihů (pouzdrové šaty, rovné střihy kalhot a úzké soudkové sukně). Pokud jste výjimečně štíhlá, nebojte se použít více vrstev oblečení. Všeobecně se dá říct, že těmto postavám sluší delší mírně projmuté sako. Nevhodné jsou nabírané sukně a volány.  Při rozdílu mezi boky a pasem 18 cm a více, můžete používat opasky. U sak a kabátů je nejdůležitější mít pevný a přiléhavý střih, který zdůrazní křivky vašeho těla. Nejlepším příkladem takové postavy je Jessica Parker. Většinou nosí krátké šaty se širokou sukní a zdůrazněným pasem. V dlouhých splývavých šatech nevynikne její postava.

Lichoběžníková postava – typ „A“.

Tady platí zvýraznit ramena a potlačit dolní partie. Ženy s tímto typem postavy by měly zařadit do všech sak a halenek vycpávky. Opticky vyrovnají rozdíl mezi boky a rameny. Ramena se dají tzv. „rozšířit“  nabíranými rukávy, které jsou dnes v módě, nebo ostrými klopami saka. Někdy stačí šátek přehozený přes ramena. Při nákupu saka se vždy snažte, aby se šířka ramen co nejvíce blížila šířce boků. Tím uděláte nejvíce harmonický a vyrovnaný dojem. Sukně volte vždy rozšířené, ale ne nabírané v pase. Váš pas se zdůrazní a zanikne rozdíl mezi rozměry ramen a boků.  Vy můžete zdůrazňovat pas. Problém bývá s tím, že konfekční kalhoty a sukně vám padnou v bocích, ale v pase jsou volné. V naší prodejně není problém nechat si tyto modely mírně zúžit. Ale v poslední době módní značky myslí i na tento typ postavy. Barevně samozřejmě platí opak co pro typ „V“. Spodní část těla vždy oblékat v tmavších odstínech a horní díl oblečení v co nejsvětlejších odstínech barev. Jenifer Lopez je známá širokými boky a hýžděmi. Má kulatější tvary, takže se často její postava označuje jako hruška. Cynthia Nixon je typickou postavou v tomto tvaru. Její oblečení můžete zkoumat ve filmu Sex ve městě. Většinou jí to tam moc sluší. 

Osmičková postava – typ „X“.

Z čelního a bočního pohledu je vidět jen zaoblené tvary. Výrazné hýždě a prsa, úzký pas, oblé boky, kulatý tvar ramen. Pas je minimálně o 25 cm menší, než boky, proto ho musíte zdůraznit. Tento mezi muži nejoblíbenější typ postavy může mít volnější oblečení. Pokud jste tento typ, sluší vám raglánové rukávy, neostré klopy saka, nebo šálové límce, kulaté výstřihy, ale i zavinovací efekty s projmutím v pase. Nejlepším tvarem kostýmku je chanelovský kostým, tedy kabátek do pasu a úzká sukně. Hodí se květinové, puntíkové, nebo kašmírové a jinak oblé vzory a potisky. Nevadí, když máte nějaké kilo navíc, postava vypadá vždycky vyváženě. Typickou představitelkou této postavy je Marcia Cross. Líbí se jí a moc jí sluší zelená barva. U kostýmu by měla volit spíše projmutá saka. Takhle jí nevynikne její ženská postava.  

Kulatá postava – typ „O“

Široká a oblá ramena a stejně široké boky patří k nejméně oblíbeným. Snažte se maximálně upozornit na dekolt a pokud máte hezké nohy, také je musíte mít odhalené. Je to váš kapitál. Sluší vám hluboké výstřihy do "V" a dlouhé náhrdelníky. K přiléhavým rovným, nebo úzkým kalhotům můžete nosit volnější oblečení na horní část těla. Ale ne zas hodněNemůžete si dovolit příliš volné beztvaré svršky, protože budí dojem zanedbanosti a nadbytečných kil.  Při rozšířených tunikách a pelerínách můžete vypadat i o deset kilo těžší. Na pas musíte při tomto typu postavy zapomenout a volte delší saka rovného střihu, nejlépe v délce až ke kyčlím. Můžete menší vycpávkou zdůraznit tvar ramen. Vyhněte se zbytečným detailům na horní části oblečení, naopak detaily na kalhotách, nebo nápadné boty přitahují pohledy spíše na vaši přednost – hezké nohy. Vždy se snažte dodržet proporce. Vhodná je sukně, která může mít zešikmený střih, nebo je rozšířená ve spodní části. Tím opticky vyrovnáte postavu, která má celou horní část masivní. Na horní část těla používejte vždy tmavší odstíny barev. Christina Hendrix je tímto typem postavy.

Dlouhé nohy, krátký trup:

Pro vás byly stvořeny dlouhé sukně. Samozřejmě můžete nosit i krátké, ale nepůsobí to vyváženým dojmem. Navíc podpatky by způsobily ještě větší nerovnováhu v proporcích. Vyvarujte se opasků, které zdůrazní nerovnováhu. Dlouhé kabátky a saka prodlužují trup a opticky zeštíhlují.

Krátké nohy, dlouhý trup:

Pro vás je důležité soustředit pozornost na pas. Používat opasky, nosit krátká saka a bolerka a samozřejmě kratší sukně na prodloužení délky nohou. Světlé punčochy, nebo se vzorem příliš upozorňují na krátké nohy.

Malé postavy:  

Typická  představitelka takové postavy je Madonna. Pro tento typ postavy je nutné nosit podpatky, super dlouhé kalhoty s překrytím podpatků a nejvhodnější délky sukní jsou mini.

    

Na závěr několik jednoduchých rad:

 1. Vzhled se zcela vytratí, když je sukně příliš krátká, nebo příliš přiléhavá(tzv. „podseknutý zadek“ )    
 2. Velkou pozornost věnujte délce kalhot. Vaše image se úplně změní, pokud nosíte příliš krátké, nebo příliš dlouhé kalhoty
 3. Snažte se zdůraznit nejštíhlejší místa na těle.                                                                                 
 4. Vyvarujte se přílišné nestálosti, nebo výstřednosti a nezapomeňte, že síla je v jednoduchosti.
 5. Na nejsilnější místa používejte tmavé barvy a rovné střihy.
 6. Ke světlému oblečení nenoste tmavé boty.                                                                      

Přeji vám, ať najdete střih, který sluší právě vám, ať máte dobrý pocit a zároveň úspěch nejen v práci, a ať jste inspirací pro své okolí. Protože když se budete dobře cítit, budete pozitivně působit na okolí a v dnešní době je to opravdu vzácné.

Elena Stanková, majitelka prodejny ELBA